joi, 12 iunie 2008

Naşii Germaniei...

E o vorbă veche ce umblă pe la noi. Fiecare naş îşi are naşu lui. Cam aşa şi cu Germania, echipa ce pre mulţi a popit pe la Mondiale şi Europene, dar care are o mare problemă de acum cu Croaţia. Acum 10 ani la Coupe du Monde, panzerele lui Vogst s-au împotmolit în sferturi în faţa unor croaţi dezlănţuiţi. Atnci s-a terminat 3-0 şi Croaţia a luat bronzul. Azi, la EURO oamenii lui Slaven Bilic i-au redus la tăcere pe Ballack and co, iar nemţii vor tremura serios pentru calificare pînă în ultimul minut al meciului cu Austria. Culmea e că deşi au învins , croaţii ar putea rata sferturile dacă pierd în ultimul meci la două goluri diferenţă cu Polonia şi Germania bate Austria. Şi mai e un amănunt, tocmai golul de onoare marcat de Podolski i-ar putea ajuta pe băieţii lui Low.Care au acum plus unu la golaveraj şi în caz de egalitate de puncte, respectiv şase, cu Polonia şi Croaţia ar termina pe locul întîi! Să nu ne lungim însă la calcule căci mai e de jucat mai bine de o jumătate de oră din Polonia-Austria , pînă acum 1-0.